Cilt Yağlanması ve Kepek Sorunu Önerileri

Cilt yağlanması, sivilce, kepek sorununu yaşayan ve doktor doktor gezmiş birisi olarak bazı önerilerim var;

Öncelikle bu sorunların temel kaynağı cilt yağlanması. Kısa süreli yağlanmalardan bahsetmiyorum. Kısa süreli yağlanmalar yağlı yiyecekler ve uzun süre duş almamak gibi nedenlerden oluşuyor.

Benim bahsettiğim uzun yıllardır muhtemelen ergenlikten bu yana çabuk yağlanan cilt sorunları. 1-2 gün duş almayınca yağlanan ciltlerden bahsediyorum.

 

Bu tür hızlı cilt yağlanmalarının sebebi genetikmiş. Malesef cilt yağlanmasını engellemekte mümkün değilmiş. Ancak yağlanmayı yavaşlatmak, kepeklenmeyi ve sivilce oluşumunu engellemek için çözümler mevcut.

(Roaccutane ve zoretanin gibi ilaçların yağlanmayı oluşturan etkenleri yokettiği söyleniyor ancak doktor bunların bir süre faydalı olduğunu, genetik olan problemin geri geleceğini ayrıca yan etkilerinin çok fazla olduğunu söyledi.)

Gelelim çözüm önerilerimize;

  • Hergün duş almak şart
  • Yağlı yiyecekler yemek yağlanmayı hızlandırıyor
  • Sivilceniz varsa sivilce oluşan bölgeyi sabah akşam doğal kükürtlü sabunla yıkayın. (Yüzümde oluşmaması için sabah akşam kükürtlü sabunla yıkıyorum ancak bu seferde kolumda bacağımda çıkıyor o ayrı mesele 🙂 )
  • Kükürt yağı kurutur. Saçınızda denemek istiyorsanız haftada 1-2 defayı geçmeyin. Saçı yağdan arındırabiliyor ancak bu seferde yoğun şekilde kepek oluşturabiliyor.
  • Saçınızda kepek oluşuyorsa clear men yağlı saçlar için olanını denemenizi tavsiye ederim.
  • Eğer saç derinizde kabuklanma oluşuyorsa eczaneden reçetesiz satılan şampuan olan “Ketoral” ı almanızı tavsiye ederim. Boşuna gidip doktora reçete yazdırmayın çünkü devlet karşılamıyor. Tahminen 20-25 TL bir fiyatı var.
  • Güncelleme (2017 mayıs) : Clear yerine “Vichy Dercos” kullanmaya başladım. Saçta oluşan kepeği, yüzde kaşlarda oluşan pullanmayı kesti. Kabuklanma içinde ketoral tavsiye etmiştim ancak Vichy nin kabuklanmayada iyi geldiği söyleniyor. Bir kaç farklı versiyonu var. Sorununuza göre uygun olanı araştırın derim.

Sağlıklı günler.

2 thoughts on “Cilt Yağlanması ve Kepek Sorunu Önerileri

  1. TAVSİYE ETTİĞİNİZ KETORAL ŞAMPUANIN UZUN SÜRE KULLANILMASI SAKINCALIIDIR. UZUN SÜRELİ KULLANIMLARDA KARACİĞER BÜYÜMESİ YAPAR.BUNUN DA BİLGİSİNİ VERMEK LAZIM..

    1. Burcu hanım öncelikle bilgilendirmeniz için teşekkürler. Kılavuzunda kullanım süresiyle alakalı bazı uyarılar vardı diye hatırlamaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.