Tefal Yoğurtçum Yoğurt Yapma Makinesi İncelemesi

tefal-yogurtcum-incelemesi-3

 

Bugün ki inceleme yazımda Tefal YG650126 Yoğurtçum makinesini dilim döndüğünce tanıtmaya çalışayacağım.

Aslında yoğurt yapmanın mantığı çok basit. Bir miktar yoğurt mayasını (halk arasında ebe 🙂 ) süte katmak. Bu süt sabit ısıda belirli bir sürede mayalanmaktadır. Yani yoğurt oluşmaktadır. Çok ekstra bir durum olmadığı için mini fırınlara bile yoğurt yapma özelliği eklemişler. Eğer fırın ihtiyacınız varsa alırken yoğurt yapma özelliği var mı diye bakmanızı tavsiye ederim.

Tefal yoğurtçum çok basit bir makine. Makineyi açma tuşuna basıp süresini ayarlayıp çalıştırmak yeterli. Başka hiç bir elektronik fonksiyonu yok. Açıkcası bu kadar basit bir makine olduğunu bilseydim daha ucuz markalara yönebilirdim diye düşünmüyor değilim hani…

Benim aldığım 2 LT kapasiteli modeli. 1 litrelik olan modelide var. Ancak 2 lt bile bence çok az. Çünkü 2 litre sütten 2 kg yoğurt çıkmıyor haliyle 🙂 Tahminim 1 kg anca gelir.

Randımanı daha da azaltan ise yoğurdun en son ayarda yani 12 saatte bile biraz sulu kalması. Süzgeçli kabı sayesinde suyu dert olmuyor ancak yoğurt haliyle epey azalıyor. Hele bir de süzme yoğurt yapayım derseniz 2 litre sütten geriye pek bir şey kalmıyor 🙂

Hep olumsuz konuştum sanırım. Olumlu olarak söyleyebileceğim yoğurdu gerçekten güzel oluyor. Süzme yoğurt yaparsanız o daha bir güzel 🙂

Biz sütü hazır kullanıyoruz. Çiğ sütten yoğurt makinesinde yoğurt olur mu diye sorarsanız olmaz derim. Çünkü makine çok hafif bir ısıyla çalışıyor. Sütü ayrıca kaynatıp soğutmanız gerek. Bu arada sütün oda sıcaklığında olması gerekiyor.

Yoğurdun hazırlanışı

Sütü oda sıcaklığına getirin.

Sütü bir kab içerisinde mayayla beraber iyice çırpın.

Yoğurt makinesinin kablarına boşaltın (Süzgeçleri koymayı unutmayın)

Makinenin çalışma süresi ayarlanarak çalıştırma tuşuna basılır.

Süre bitince ikaz veriyor. Kapağı açın yoğurdu hemen dolaba alın.

Bir kaç saat sonra hafif sulu olan yoğurdu biraz sürdürebilirsiniz. Süzme yoğurt için 4-5 saat süzdürmek gerekiyor.

KONUYU ÖZETLEYİM

OLUMLU YÖNLERİ

  • Yoğurt tutturma derdi olmuyor. Bir erkek olarak ben bile çok kez yaptım gayet kolay 🙂
  • Yoğurdu lezzetli.
  •  Süzme yoğurt yapma olanağı var.
  • Özellikle çocuklar için meyveli yoğurtlar hazırlayabilirsiniz. Ayrıca 6 lı küçük cam kavonozlar satılıyor.
  • Kutudan yoğurt tarifleri kitabı çıkıyor.

 

OLUMSUZ YÖNLERİ

-Çok az yoğurt elde ediliyor. Tek seferde takriben 1 kg yoğurt elde ettiğinizi düşünün. Haftada kaç kez yoğurt yapmak durumunda kalacaksınız siz hesap edin.

-Kabları plastikten imal edilmiş. Cam olmasını tercih ederdim.

Makinenin yoğurdu, elde yapılan yoğurt gibi sıkı yoğunlukta olmuyor. Yoğunluğun artması için iyice süzmek gerekiyor. O zamanda zaten az olan yoğurttan geriye pek yoğurt kalmıyor.

İşin açıkcası bizde hevesle ilk zamanlar epey bir yaptık. Sonra sonra devamlı yoğurt yapmak zor geldi. Doğal olduğuna en azından doğala yakın olduğuna inandığım köy tipi hazır yoğurtlardan alıyorum. (Ekşime olması doğal olduğunu gösterirmiş) Aynı paraya denk geliyor.

Son olarak yoğurt yapmanın maliyetini hesaplayalım

MALİYET HESABI

Yoğurdu hazır sütle yapıyoruz. Litresi 2 TL den 2 x 2 = 4 TL  Makine 40 watt elektrik tüketiyor. 12 saatte 12 x 40w= 480 watt elektrik pek birşey tutmaz 15 kuruş felan anca tutar.  2 litreden 1 kg yoğurt elde etmişsek maliyeti 4.15 TL gibi bir rakama çıkıyor.

Soru ve yorumlarınızı aşağıdaki bölümden iletebilirsiniz.

Kalın sağlıcakla…

tefal-yogurtcum-incelemesi-1 tefal-yogurtcum-incelemesi-2 tefal-yogurtcum-incelemesi-3 tefal-yogurtcum-incelemesi-4

 

 

Related Posts

4 thoughts on “Tefal Yoğurtçum Yoğurt Yapma Makinesi İncelemesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.