PTT Kargo Yurdışı Kargo Ücreti Hesaplama

Öncelikle ücret hesaplama için buraya tıklıyanız . ptt.gov.tr

Bilmeniz gereken en önemli şey Kayıtlı – Kayıtsız gönderi ne demek ?

Kayıtlı gönderiler sisteme kaydedilir ve barkod (takip) numarası yapıştırılır. Gönderinizin takibini anlık olarak ptt.gov.tr den takip edebilirsiniz.

Kayıtsız gönderiler ise çok ucuzdur. Ancak gönderinin durumunu sorgulayamazsınız. Teslimat süresi yavaştır. En kötüsü ise kaybolma durumunda tazminat talep edemezsiniz. Bu yüzden önemli gönderilerinizi kayıtlı göndermeniz tavsiye edilir.

 

Gönderilerin Açıklamaları

Mektup Postası Gönderileri

Mektup – > Gönderilerin en ucuzudur. Teslimat süresi 1-3 ay sürebilir ve kayıtsız gönderilir. (Max 2 kg sınırı var )

Kayıtlı küçük paket – > Mektuptan tek farkı takipli gitmesidir. (Max 2 kg)

Kayıtsız küçük paket -> Mektupla tamamen aynıdır. Mektubun biraz hacimli olanları için bu isim adlandırılır. (Max 2 kg)

PTT Koli

Takiplidir. Teslimat süreleri ülke ve karayolu-uçak seçimine göre değişkenlik gösterir. En erken teslimat süresi 7 gündür.

Yurtdışı gönderileri arasında fiyatı en uygun takipli ve hızlı gönderi olarak adlandırabiliriz.

Ülkelere göre  max 10 kg ve 30 kg arasında taşıma sınırı mevcuttur.

 

TURPEX

En hızlı yurtdışı gönderileri için tercih edilir. Takiplidir. Teslimat süresi ülkesine göre 2-5 gün arası değişmektedir.

Haliyle fiyatı diğer gönderilere göre yüksektir.

 

Related Posts

89 thoughts on “PTT Kargo Yurdışı Kargo Ücreti Hesaplama

 1. Merhaba kocaeli derinceden viyanaya 10kg ağırlığında bir koli göndermek istiyorum fiyat nekadar tutar acaba

  1. Ebatları bildirirseniz (en-boy-yükseklik) ortalama bir fiyat söyleyebilirim. Ancak sıvı maddeler ve markasız gıda ürünleri gümrükten geçmez. (Markası ve tarım bakanlığı vb izinleri bulunmayan evde yapım gıdalar vb şeyler karşı ülkenin gümrüğünde şüpheli bulunuyor). Deodorant gibi maddeler patlama riski sebebiyle uçağa kabul edilmez.
   Yasaklı maddeler haricinde gönderilerinizi güzelce ve sağlam bir koliyle hazırlamanız gerekir. Koliyi bantlamadan PTT merkezlerine götürebilirsiniz. (İçinin kontrol edilip PTT kargo görevlisi tarafından bantlanması gerekiyor) Şubelerden yurtdışı gönderiminde sıkıntılar yaşanabilir.

 2. Merhaba Almanya ya max 1 kilo gelecek ağırlıkta Kargo göndermek istiyorum. Ne karara gönderebilirim

  1. Turpex ile Almanya ve Avusturya ya fiyatlar oldukça uygun çıkmaktadır. Kargonuzun ebatına göre fiyat değişir. Ancak min fiyat şu aralar 56 liradır. Genelde 1 kg ye kadar değişmiyor. Ancak kargonuzun ebatı fiyatı etkileyebilir.

 3. Rusya/moskovayada bulunan sevgilime bir penye ikimizinde resminin olduğu bir penye göndermek istiyorum nekadar acaba fiyatı

  1. şu linkten öğrenebilirsiniz : http://ptt.gov.tr/ptt/#ptt_gonderi_ucreti_ogrenme

   1 kiloyu geçmeyeceğini düşünürsek turpex, yurtdışı apg, yurtdışı koli vs 100 liranın üzerinde çıkıyor.

   Ancak “kayıtlı küçük paket” olarak gönderirseniz 35 lira civarı tutar. Ancak küçük paket gönderimin sınırı 2 kg dir bilginiz olsun.

   Öngörülen teslimat süresi 10-18 gün.

   Ufak bir kutu veya kalın bir poşet ayarlamanız gerekiyor. Kargonun üstüne mektup gibi sol üst köşeye kendi adınız,adresiniz yazılacak. Sağ alt köşeye ise yurtdışı ad ve adres yazılacak. Yani bir nevi yurtdışına mektup gibi yolluyorsunuz 🙂

   Görevli arkadaşa küçük paket olarak göndermek istediğinizi özellikle belirtiniz.

 4. merhaba tayland ta yasiyorum gaziantepten ptt yurdisi servsi olur mu? 20 ew malzemesi olsa olur mu ?
  salca bulgur toz biber cay kuru cevis ve fistik sinirda sikinti olurmu?

  1. PTT aracılığıyla hemen hemen dünyanın her yerine kargo gönderilebiliyor. Bazı ülkelere 20 kg bazılarına 30 kg sınırlaması mevcut. Ancak gıdalarda gümrükten geçerken sıkıntılar yaşanabiliyor. Çünkü çoğu ülkeler markasız yani ev yapımı ürünlere güvenilir olarak bakmıyor. Bildiğim kadarıyla markalı, ambalajlı, tarım bakanlığı vs izinleri olan ürünleri alıyorlar. Bazısı diyor ki ben gönderdim sıkıntı çıkmadı ! Gözden kaçırmış olabilirler. Gitmez diyemeyiz ancak çok riskli. Gitmediği zaman hem kargo ücretiniz yanar hemde geri dönüş ücretini ödersiniz. Yanılmıyorsam geri dönüş ücreti kargo ücretinin %30 u kadar.

 5. merhaba america dan arkadaşım dövme makinesi gönderecek faturasız gümrükte takılırmı bilgi alabilirmiyim birde vergi alınıröı ?

  1. Markasız olmasını soruyorsanız sorun olmaz. Ancak 5-10 tane felan gönderecekseniz, ticari amaç taşıdığı şüphesiyle Alman gümrüğüne arkadaşınız çağırabilir. Her ülkenin gümrük mevzuatı farklıdır. Mesela bizde bu şekilde. Kişiye adetli ürün gelmişse kişiyi çağırıp ithalat izni, faturası vs sorulabilir.

  1. Taahhütlü olarak gönderin. Ücreti gramına göre değişir. Örneğin 100 gram olsa 25 lira tutar. 500 gram olsa 35 lira.
   2 ayrı yere gönderecekseniz rakamı ikiyle çarpın 🙂 Ön görülen teslimat süresi 8-10 gün olarak belirtiliyor.

   (Taahhütlü gönderecekseniz evraklarınızı zarfa koyup, adres bilgilerini zarfa doldurup o şekilde PTT ye gidiniz.
   ((PTT de zarf satılmaz, dışarıdan temin etmelisiniz)) Mektup gönderir gibi sol üst köşeye GÖNDERİCİ ad adres, sağ alt köşeye ALICI ad adres bilgisini yazınız. Güzel okunaklı yazınız. Çünkü o yazdığınız bilgilere göre teslimat olacak. )

   Eğer acil ulaşması gereken bir evraksa Turpex olarak gönderirseniz Tunusa 180 lira tutar. Teslimat süresi 4 gün. Avrupa ülkeleri olsaydı 55-90 lira arasında bir rakama Turpex olarak gönderebilirdiniz.

    1. PTT Turpex 127 PTT koli olarak 136.50 olarak hesapladım.
     Ancak Avusturya gümrüğünden geçip geçemeyeceğini öğrenmenizde fayda var. Gıda ürünlerinde her ülkenin prosedürleri farklı.
     Genel olarak konuşuyorum. Açık gıda ürünleri gümrükten geçmez. Ülkeler açısından bir çok risk taşır. Ancak markalı, paketli, TSE damgalı ürünler güvenilir bulunduğundan gümrükten geçişine izin verilir.
     Eğer gönderiniz kabuklu fındıksa belki geçişine izin verirler. (Sadece tahmin yürütüyorum)

 6. İyi günler
  Kanada’ya ‘ cağ kebabı ‘ malzemesi getirtmek istiyorum. Yaklaşık 5 kg . 50×15 ebadında . Kaç tl veya $ tutar kaç günde gelir

  1. Kolinin 3 ebatı olur. En boy yükseklik. İki ebat yazmışsınız. Ancak ben sisteme 50x15x50 yazdığımda bile 180 lira olarak görünüyor. PTT koli (yüzey yani kara-gemi taşımacılığı) teslimat süresi olarak 12-19 olarak öngörülüyor. Yine PTT KOLİ Uçak seçeneğinde ise fiyat 305 TL öngörülen teslim süresi 8-15 gün.

   Daha hızlı gönderim istiyorsanız:
   PTT TURPEX olarak seçtiğimde 50x15x15 ebatında 425 TL. 50x15x40 ebatında 362 TL 50x15x30 ebatında 320 TL. Bu fiyat ise minimum rakamıdır daha aşağı düşmüyor. Teslimat süresi ise 3 gün. Bu sefer öngörülen demiyorum çünkü hakikaten 3. gün teslimat gerçekleşiyor.

   Uygun olsun süresi çok önemli değil diyorsanız PTT KOLİ olarak gönderiniz. Gönderirken mutlaka PTT KOLİ olarak gönderilmek istendiği söylensin.

   Not: Fiyatlar çok değişkendir. 5000 gram olarak hesapladım. Ancak 5001 bile olsa fiyat değişir.

   Çağ malzemesinin içeriğini bilemiyorum. Yasak bir şeyin olup olmadığına ancak Kanada gümrük mevzuatından bakabilirsiniz.

 7. Merhabalar türkiyeden isvece 7 kg ağırlığında yarı değerli taş göndermek istiyorum herhangi bir sıkıntı olur mu fiyat konusunda da bilgilendirirseniz sevinirim

  1. En uygun PTT KOLİ ile gider. 7000 kg 50x50x50 ebatında bile 187 lira fiyat çıkıyor. Ebatlarınız 10x10x10 bile olsa yine aynı fiyat çıkıyor. Öngörülen teslimat süresi 11-12 gün.

   TURPEX yani 3 gün teslimatlı olan gönderide minumum 313 lira çıkıyor. Ebata göre fiyat artabilir.

   Taşlar konusunda bilgim yok. Ancak altın elmas gibi değerli maden türüyse Türkiye gümrüğünden geçmez.
   Diğer taşlar için bir sıkıntı olacağını sanmam. Ancak İsveç gümrüğünde durum nasıldır bilemem.

   Bir diğer nokta paketleme. Sağlam bir kolide taşların birbirine çarpıp kırılmasını engelleyecek şekilde güzelce sarın. Kutunun içinde boşluklar kalmayacak şekilde köpük türü şeylerle beslemeyi ihmal etmeyin.

  1. Duvar kağıdının ebatlarını bilmediğim için bir şey söyleyemem. Bilgisayar derken laptop sanırım ? Laptop gönderecekseniz kutusuyla beraber ebatları ortalama 45x10x35 kilosu ise 5000 gr olur diye tahmin ediyorum. Bu bilgilere göre PTT KOLİ olarak gönderirseniz 98 TL gibi bir fiyat çıkıyor. Öngörülen teslimat süresi 11-15 gün. Gönderim yaparken kutuya köpük veya havalı poşetlerle güzelce paketleyin ki yolda zarar görmesin. Ayrıca PTT KOLİ olarak göndermek istediğinizi belirtmeyi unutmayınız.

 8. Selam Amerika Seattle Amazona ilk defa 100 adet elbise gonderecegim. Sıkıştırılmış bir koli 2 x 15 kg lik koliler olacak yani 2 TV kutusu gibi.. sorularım su sekilde bireysel birsey gönderemez miyim? bu elbiseleri sonucta kendim diktim. Sirker degolim Yani irsaliye fatura yok. Sadece her bir elbisenin icinde aciklamali kiyafetle ve kumasla ilgili bilgi var

  1. Gümrük mevzuatına hakim değilim. Ancak emin olmamakla birlikte sıkıntı olursa Amerika gümrüğünde sıkıntı çıkacaktır diye düşünüyorum. Mesela aynı şekilde Türkiye’ye gelse gümrük görevlileri fatura kontrolü yapar. Fatura olmadığını görünce gümrüğe çağırır, ithalat izni ve ürünün faturasını sorarlar.

   Ancak Amerikada işler nasıl yürüyor bilemiyorum. Ancak büyük kutular her zaman dikkat çeker. Eğer faturasız sıkıntı çıkacaksa sizin kolilerin yakalanma ihtimali çok kuvvetli.

 9. Hizli yanitiniz icin cok tesekkurler. O halde faturasi ile gondereyim bir sekilde .. amacim ulkemize doviz gelsin.. iyi gunler

 10. Merhaba Almanyaya max 1kg ağırlığında bir paket göndermek istiyorum boyutları 26cmx13cmx10cm ne kadar fiyat olur ve yaklaşık kaç günde ulaşır acaba

  1. PTT hızlı gönderimi olan TURPEX ile verdiğiniz ölçü ve ağırlara göre sadece 66 TL ye Almanya ya gönderebilirsiniz. Teslimat süresi 2 gün.

    1. En ucuz ve en hızlı Turpex çıkıyor. Ptt Turpex in Almanya ya özel fiyatıdır. Kayıtlı küçük paket şeklinde 56 lira ancak teslimat süresi 10-30 gün arası değişir. Bazen süre daha da uzayabiliyor. En sağlıklısı ve en mantıklısı Turpex. KAYITSIZ küçük paket şeklinde 35 lira civarı tutuyor ancak gönderinin hiçbir kaydı olmaz. Kaybolursa benim böyle bir gönderim vardı nereye gitti ne oldu kayboldu mu bilemez ve asla tabikini yapamazsınız.

     1. Çok soru oldu farkındayım ancak aklıma takılan bir şey var kutu yerine poşet ile gönderim yapılsa max 1 kilogramda yada 1buçuk kilogramda fiyat aralıkları yine aynı mı olur acaba (Turpex ile)

      1. Almanya zaten minumum 66 lira. Daha aşağı düşmez. 66 liraya yurtdışına 2 günde kargo gönderebiliyorsunuz dahada aşağı olmaz mı diyorsunuz 🙂

  1. Ağırlık ne kadar ? Kayıtlı küçük paket yani taahhütlü olarak 500 GR = 47 TL – 600 GR = 67,5 TL – 700 GR = 71 TL böyle gidiyor. Ön görülen teslim süresi 10-14 gün.

   PTT koli yani diğer adıyla APG olarak gönderirseniz 1 kiloya kadar 74,80 TL tutar. Ön görülen teslim süresi 14-17 gün.

   Turpex olarak 212.5 TL teslimat süresi 4 gün.

   Ancak bazı ülkeler elektronik eşya özelliklede telefon kabul etmiyor. Onu öğrenseniz iyi olur. Tayland gümrüğüne takılabilir.

   Eğer satış yaptıysanız sakın göndermeyin. Parayı göndermiş gibi sahte dekontlar düzenleyip ürünü acele şekilde göndertiyorlar. Bu ülkelerin iade hizmetide yok. Kargoyu geri talep edemiyorsunuz.

  1. Ebatları yazmamışsınız. Elbise olduğu için ebatın fiyatını çok etkilemeyeceğini düşünüyorum.

   Eğer 2 kiloyu geçmezse Kayıtlı Küçük Paket yani Taahhütlü olarak gönderebilirsiniz. 89,5 TL Ön görülen teslimat süresi 8-12 gün
   APG olarak 131.5 TL Ön görülen teslimat süresi 4-6 gün
   PTT Koli olarak 79 TL Ön görülen teslimat süresi 12-16 gün
   Turpex olarak 157.5 TL Teslimat süresi 3 gün

   Not: Ön görülen teslimat süreleri ortalamadır. Gümrüklerde bekleme süresi değişkenlik göstereceğinden bu süreler zaman zaman epey değişiklik göstermektedir.

 11. Merhabalar, Amerika- Los Angeles’a Istanbul’dan urun gondermek istiyorum. 5 kiloluk paketler halinde, traverten veya limra tas olacak kutularin icinde. Gumrukte sikinti cikar mi? Bunlar kiseye ozel urunler olacak. Ve kargo ucreti ne tutar? Tesekkurler

  1. En x boy x yükseklik şeklinde ebat bilgisi verirseniz yardımcı olabilirim ? O ülkenin özel olarak bir yasaklı ürünü değilse gümrükten geçer. Ancak fatura kesmezseniz gümrüğe takılabilir diye düşünüyorum.

 12. Merhaba,

  Avustralya’ya 40cm*40cm*40cm olculerinde 10Kg’lik bir posta(kiyafet) gondermenin maliyeti nedir?
  Ayrica yaklasik kac gunde ulasir acaba?

  Tesekkurler,

  1. Merhaba

   Avustralya ya en uygun PTT TURPEX ile gönderebilirsiniz. VERDİĞİNİZ ÖLÇÜ VE KİLOGRAMDA 874 lira tutuyor.

   Ölçülerin oynaması halinde fiyat değişiklik gösterir.

 13. Merhabalar, yurtdisina Italya’ya tasiniyorum, acaba kendi esyalarimi onceden esime ptt kargo ile yollayabilir miyim? Benim sahsi kiyafetlerim, birkac nevresim, havlu, tencere tava takimi gibi bir icerik gumrukte sorun cikarir mi? Koli iceriginin kiisisel esyam oldugunj ve alicinin esim oldugunu nasil belirtmeliyim ki gumrukte herhangi bir sorun cikmasin? Kullanılmış kisisel esya da gumrukte takilabilir mi? Bir de 20 kg agirliginda bir kolinin Italya’ya gonderim ucreti ne kadar tutar acaba? Simdiden yardiminiz icin tesekkur ederim.

  1. İtalya gümrük kurallarını bilemiyorum ama genel olarak tüm ülke gümrüklerindeki memurların görevi ticari gönderilerin faturasız, izinsiz girişini dolayısıyla vergisiz alışverişin önüne geçmektir. İkinci el kıyafetler gibi şeylere ticari gönderi gözüyle bakmazlar. Tava tencereyede ses çıkartmazlar. Ancak kutuda maddi değeri yüksek elektronik eşya olursa onda sıkıntı çıkartabilirler.

   Ebatları yazmamışsınız. Kutunuzun ebatı 50x50x50 olsa ve TAM 20 KG ise TURPEX ile 1233 TL , 50x50x40 olsa 1033 TL tutuyor. Daha ne kadar küçültsenizde KG yüksek olduğu için fiyat düşmüyor. Teslimat süresi (3 gün). Aksi bir durum olmadıkça 3. gün teslim edilir.

   PTT KOLİ (yüzey) olarak gönderdiğinizde 441 TL tutuyor. Koli (uçak) 512
   Ancak koli italyaya max 20 KG kabulü var. Yani kolinizi ona göre ayarlayınız. Öngörülen teslimat süresi 11-14 gün. Bu süre gümrüklerin yoğunluğuna göre uzayabilir.

   Verilen fiyat bilgisi ölçüler ve kg ye göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin 20 kg nin fiyatı farklıdır 20.1 kg de fiyat değişir.

 14. Merhaba
  Iraka kıyafetler göndermek istiyorum
  Bir kutuda 20 kilo cevar
  1 kilo ne kadar acaba?

 15. Merhaba ,

  Estonya Tallinn’e 10-15 kg yeni etiketli kıyafet aldırmayı düşünüyoruz, yalnız satmak amaçlı değil, ailemiz için. Gümrükte sorun çıkar mı? Bir de kargo ücreti hesaplayabilir mısınız 15 kg olarak ? Teşekkürler

  1. PTT KOLİ (yüzey) olarak yani karayolu olarak 50x50x50 ebatında tam 15KG olarak sorguladığımda 480 TL çıkıyor. Ancak 15.1 bile olsa ücret değişir. 20-30 lira artar. O yüzden tam 15 kg da dedim.
   Estonya gümrüğüne bilemem ancak çok sayıda sıfır kıyafet varsa ticari gönderi olarak değerlendirip gümrüğe çağırabilirler. Sanıyorum böyle bir durumda ürünlerin fiyatını değerleyip %18 i kadar vergi isteyebilirler. Ancak gümrüğe kesin takılır diyemeyiz tabiki.

 16. Merhaba Çin den koli bazında bir şeyler getirecektim. Buradaki fiyatlar belli ama Çin den Türkiye fiyatları nasıl öğrenebilirim? Ayrıca PTT koli hizmeti mi daha uygun yoksa turpex mi uygun olur. Ortalama ağırlıkları 10 kiloluk koli olarak düşünürsek. Ayrıca Çin de PTT ye nasıl ulaşabiliriz.

  1. Çin posta-kargo şirketlerinden öğrenebilirsiniz. Yurtdışındaki posta-kargo hizmetlerini o ülkenin kendi şirketleri sağlar. Örneğin buradan PTT ile gönderdiğiniz kargoyu Çin de anlaşmalı X kargo teslimatını sağlar. Aynı şekilde Çin’de X kargoya verilen gönderiyi Türkiye’de PTT teslimatını sağlar.

 17. Almanyaya 2 sandik gonderimiz var 1.kasa en47cm boy122 derinlik 72cm
  2.kasa en42 boy 137 derinlik 72cm agirliklar her biri icin tahmini 35 kg

  Faturali urunlerdir

  1. Bu şekilde yurtdışına gönderim yapamazsınız. Ağırlık olarak max 30 KG. Ebatta ise 100 cm den uzun bir ölçünün olmaması gerekiyor. 101 cm bile olsa kabul edilmez.

 18. Be almanyaya kargo gönderimi yapacaktım turpeks ile ama ptt ye gittim adres doğru bir şekilde vermemize rağmen posta kodunuda verdik ama oraya gönderim yok dediler ufak bir paketti acaba nedeni nedir yardımcı olursanız sevinirim adres buydu almanya vlaardingen 3135 ax

  1. Muhtemelen memur arkadaş turpex sistemini fazla kullanmamıştır. Şubeleri değil Merkezleri tercih ediniz.Yani 1-2 memurun çalıştığı yerler şubedir. Oralarda fazla turpex işlemi olmadığından bilemeyebilirler. Büyük merkezleri tercih ediniz. Sistemde il listesinde vlaardingen görememiştir o yüzden yok denilmiştir ancak posta kodu sorgulama kısmından 3135 i sorgulayıp vlaardingen e ulaşılabilir. İl olarak ise Almanca da diğer anlamına gelen bir kelime olacak sanırım “öter” yada “öther” olması lazım onu seçse problem çözülür. Ancak dediğim gibi siz büyük Ptt merkezlerini tercih ediniz.

   DÜZELTME : Almanyada belirttiğiniz şehir yok. Bahsettiğiniz şehir HOLLANDA

 19. ben AVUSTURYANIN BASKENTI VIYANAYA ANKARADAN 25 Kilo ve 50×70 ebat bir koli hediyelik seccade seti gönderecegim acaba fiat olarak ne tutar

  1. Ptt koli (yüzey) olarak 450 civarı, Ptt koli (uçak) olarak 540 civarı tutar. Gümrükte sıkıntı yaşamamak için mutlaka faturasıyla yollayınız. Hatta birisinin kargosunu 2 ay gümrükte beklettikten sonra faturası yok diye geri iade etti Avusturya gümrüğü. Bir kargo parası daha iade ücreti çıktı.

 20. Merhaba, kolay gelsin! Kazakistana (Astana şehir) 2 adet etiketli ürün gondericegim..yani 2 ayri adrese gidicek. Bir kargo tam 1 kg, digeri 1,5 kg
  Ebati 4 numara ptt poşeti gibi düşünün.. Faturali mi gondermem gerekiyor? Bide kargo ücretleri ne kadar? Ve teslimat süresi kaç iş gün?

  1. ptt koli (yüzey) olarak tam 1 kilo 88.5 1.5 kilo 123 lira tutar.
   teslimat süresi 10-15 gün

   küçük paket olarak gönderirseniz 1 kg 57 lira 1.5 kg 89 lira civarı tutar.

   teslimat 15-30 gün sürebilir.

   verdiğiniz ölçü ve kg ye göre fiyat bu şekilde.kg 1001 gr bile olsa fiyat değişir.

   teslimat süreside kazakistan gümrüğü ve kazakistan postasının hızına göre değişir.

 21. Fransa-strasbourg’a 600 gr ağırlığında evrak göndereceğim. teslim alındığına dair imzalı belgenin elime ulaşmasını istiyorum.
  bunun için hangi gonderi türünü seçmeliyim, kac güne ulaşır ve fiyatı ne kadar olur?Teşekkürler

  1. Alma haberli göndermek istiyorsunuz yani. Ancak yurtdışına alma haberli göndermeye gerek var mı ki ? Çünkü zaten kargo takipte zaten kimin teslim aldığı yazıyor.

   Eğer alma habere gerek yok derseniz Turpex ile 2 günde gönderiniz teslim edilebilir. Fiyatı 122 lira

   İstediğiniz gibi “alma haberli, taahütlü mektup” gönderirseniz bu aralar teslimat süresi 1-2 ayı bulabilme ihtimali var. Normalde 7-10 gün sürüyor ancak bu aylarda tüm dünyanın gümrüklerinde yılbaşı yoğunluğu oluyor. Ayrıca yabancıların noel tatili var 10 gün kadar. Dolayısıyla gümrükler ve kargo şirketlerinde yığılma oluyor.

   Süre sıkıntım yok diyorsanuz bu şekilde 70 lira civarı bir rakam çıkıyor.

   “Alma haberli küçük paket” seçeneği ile 55 lira civarı bir rakam çıkıyor. Teslimat süresi yine yılbaşı nedeniyle 7 günde 60 güne kadar çıkabilir.

 22. Merhaba Türkiyeden almanyaya keser (Marangoz Mazemesi) göndermek istiyorum.Fiyati ne kadardir hangi tür göndermeliyim.Tsklet

  1. Gönderirken sağlam bir koliye koymanız gerekir. Yani sert mukavva kutulardan olmalı ki üstüne gelen yüklerde kutu ezilmesin. Keserleride kutuya koymadan streçle felan güzelce sarın ki kutuyu delmesin. Ayrıca kutunun sağını solunu besleyerek keserlerin kutu içinde hareket etmesini engelleyin.

   Fiyat verebilmem için koli ağırlık ve ölçü bilgilerini vermeniz gerekir.

 23. Türkiyeden belçıkaya tekstıl ıcerıklı kargo yollamak ıstıyorum 8-10 kilo agırlıgında olur gümrükte takılırmı ne kadar malıyetı olur yardımcı olurmusunuz

  1. Ebat bilgisi vermemişsiniz. O yüzden sadece Ptt Koli (Yüzey) fiyatı verebilirim. 10 kg 268 TL civarı tutar.
   En ucuz bu şekilde gönderirsiniz.
   Gümrük konusunu bilemiyorum. Her ülkenin gümrüğünün kuralları aşağı yukarı aynı. 1) Yasadışı şeyler 2) Faturası ve/veya gerekli izinleri olmayan TİCARİ gönderiler. İşte burada gönderinin ticari olup olmadığını değerlendirmeleri kader anı oluyor 🙂

 24. Merhaba Türkiye’den Amerika’ya 10 kilo 45x45x30 ebatlarında koli göndermek istiyorum kayıtlı kayıtsız fiyatlarını öğrenebilir miyim?

  1. 2 KG yi geçen gönderiler kayıtsız olmaz.

   Belirttiğiniz ölçülerde TAM 10 kg olarak fiyat çıkarttım. 10001 olursa fiyat değişir bilginiz olsun.

   Ptt Koli (yüzey) olarak 485,5 TL (Normal şartlarda 14-18 gün)
   Ptt Koli (uçak) olarak 895,5 TL (Normal şartlarda 10-14 gün)
   Turpex olarak 762 TL (Her zaman Teslimat süresi 3 gün)

   Normal şartlarda dememizin sebebi yılbaşı zamanlarda gümrükler 10 kat fazla yoğun oluyor. Ayrıca yurtdışında bir çok ülkenin gümrüğünde ve kargolarında noel tatili var 10-15 gün. Kasım-Aralık-Ocak ayları en ağır teslimatın olduğu dönemdir. Yoksa bizden max 3 günde o ülkenin gümrüğünde oluyor.

   Turpex te ise Ptt nin yurtdışı teslimatını o ülkenin devlet kargosu değilde anlaşmalı olduğu özel şirketler gerçekleştiriyor. Gümrükten ise yine çok hızlı şekilde geçişi sağlanıyor. Sanırım özel anlaşmaları var gümrükte beklemiyor.

 25. Merhaba ben kayseriden avusturya ya 1 adet kayseri spor tişörtü ve 50 adet düğün davetiye zarfı göndereceğim fiyatı ne olur aceba

  1. Ölçüleri belirtmemişsiniz. 30 x 20 x 20 ebatında bir kutu olur diye düşüyorum. Ağırlık 1-2 kg kadar olur. TURPEX yani 3 günde teslimli gönderi olarak 127 TL tutar.
   Bu rakam TURPEX in minumum rakamıdır. 1 gramda olsa aynı fiyat.

   2 kg yi geçmezse KAYITLI KÜÇÜK PAKET olarak 1500 gr olsa 85 TL 2000 gr 90 lira tutar. Ancak teslimat normal şartlarda 7-10 gündür. Yılın bu zamanları 1-2 aydır.

   Ancak TURPEX olarak 3 günde gider. Şu zamana kadar max 5 günde teslim edildiğini gördüm.

 26. Merhaba Türkiye den Fransa ya 5-6 kg ağırlığında 40cm boy /20-30cm derinlik/30xm en ebatlarında bir kolinin kargo ücreti ne kadar olur acaba? Birde Aynı kolinin Almanya ya gönderi ücreti ne kadar olur?

  1. PTT TURPEX HİZMETİYLE GÖNDERİRSENİZ FİYAT ŞEKİLDEDİR.
   TESLİM SÜRESİ ORTALAMA 3 GÜNDÜR.

   FRANSA
   5 kg – 40x30x30 = 284 tl
   5 kg – 40x30x25 = 238 tl

   6 kg – 40x30x30 = 284 tl
   6 kg – 40x30x25 = 238 tl

   ALMANYA
   5 kg – 40x30x30 = 255 tl
   5 kg – 40x30x25 = 209 tl

   6 kg – 40x30x30 = 255 tl
   6 kg – 40x30x25 = 209 tl

 27. Cevabınız için çok teşekkür ederim, peki turpex değilde ptt kargo normal olarak yollanırsa fiyatı ne olur ? Birde 60x40x30 ölçüsünde 7-8 kg ağırlık ile ve aynı ölçülerle 3 kg ağırlık ile, hem turpex hemde normal kargo ne fiyat çıkartır acaba?

  1. Fransaya 60x40x30 6 ve 7 kg de PTT KOLİ olarak 223 lira

   60x40x30 3 KG PTT KOLİ olarak 163 TL

   Öngörülen teslimat süresi 11-15 gün. Ancak Fransa’nın gümrük yoğunluğuna ve oranın devlet postasının hızına göre değişkenlik gösterebilir.

   Verdiğim fiyatlar karayoludur. Uçak seçilirse teslimat süresi kısalır ancak ücrete +50-60 TL olarak yansır.

 28. Merhaba

  100x60x40 cm ölçülerde 7 kg olan bir koliyi USA Arizona ya gönderebilir miyim. Kaç para tutar ve kaç günde gider . Bilgi verirseniz sevinirim .

  1. Verdiğiniz bilgilere göre PTT KARGO fiyatlar şu şekildedir
   Yurtdışı PTT KOLİ (yüzey) olarak = 362,50 TL Ön görülen yani tahmin edilen teslimat süresi = 14-18 gün
   Yurtdışı PTT KOLİ (uçak) olarak = 655,50 TL Ön görülen yani tahmin edilen teslimat süresi = 10-14 gün
   Yurtdışı APG olarak = 614,50 TL Ön görülen yani tahmin edilen teslimat süresi = 5-8 gün

   Bu süreler gümrüklerin yoğunluk durumuna göre daha erken veya daha geçte olabilir.

   AYRICA yurtdışına kargo cm limiti 100 cm dir. 101 cm olsa bile kabul edilmez.

   Kolinizin gramında veya ölçüsü 1 fazla bile olsa fiyatlar değişmektedir. Bilginize…

   1. Çok teşekkür ederim ilginiz için. PTT online işlemlerde bu bilgileri alabiliyoruz sanırım incelemiştim . Ayrıca şunuda sormak istiyorum . PTT ispanya ya kargo gönderimi yapmıyor sanırım bilginiz var mı ?

  1. Kişinin adına yazılmış doktor raporuyla beraber gönderebilirsiniz. Kişiyi gümrükten çağırıp raporunu kontrol edip sorular sorabilirler. Normalde sistem böyle işler ancak her ülkenin kendine göre prosedürleri farklı işleyebilir. Ürdün belki hiç kabul etmeyebilir de… O yüzden o ülkeden teyidini yaptırmanız daha sağlıklı olacaktır.

 29. Merhaba, Hollanda’ya yaklaşık 2,5 max 3 kg ağırlığında 70x50x30 ölçülerinde bir kargo yollamak istiyorum. Ücreti ne kadar tutar? Ptt kayıtsız küçük paket ile gönderebilir miyim?

  1. Küçük paket max 2 kg olabilir. Dolayısıyla olmaz.

   Verdiğiniz bilgilere göre fiyatlar şu şekildedir:
   PTT koli (yüzey) olarak verdiğiniz ölçülerde 3 kg olarak = 148,5
   PTT koli (uçak) olarak = 184,5 ücret çıkıyor.

   Ebat büyük olduğu için Turpex fiyatı 1000 TL den fazla çıkıyor.

   Ancak 3001 gr bile olsa 15-20 TL fiyat artmaktadır.

   1. Bilginiz için çok teşekkürler. Peki son olarak 2 kg aynı yere ücreti ne kadar oluyor?

    1. Almanya ve Hollanda 89.5 TL

     Küçük paket genelde 1000 gr a kadar çok uygun çıkıyor. Sonrasında normal kargoyla küçük paket arasında çok fark kalmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.