PTT Kargo Ücretleri (Çok ayrıntılı anlatım)

Öncelikle sizlere fiyatın neye göre hesaplandığından bahsedeyim;

En – Boy – Yükseklik ve Ağırlık  değerleridir.

Desi mevzularına giripte daha çok kafa karıştırmak istemiyorum. O yüzden daha basit şekilde anlatıyorum…

Kargonun ebatını bir yana, ağırlığını bir yana ayıralım. Hangisi fazlasaysa sistem onun üzerinden fiyat çıkartıyor.

Örneğin 10x10x10 cm ebatlarındaki kutu küçük bir kutudur. Sisteme göre en düşük fiyat hesaplanır. Ancak kutunun içerisine 2-3 kg lik bir yük koyduğunuzda sistem otomatik olarak 2 kg yi baz alır ve ona göre fiyat çıkartır.

Göndermek istediğiniz gönderinin en-boy-yükseklik olarak ebatlarını ölçünüz. Daha sonra ağırlığını ölçünüz.

Net fiyatı almak için PTT GÖNDERİ ÜCRETİ HESAPLAMA sayfasını ziyaret ediniz.

Açılan sayfada önce gönderinin türünü seçelim

APS > 2 kg veya desi yi geçmeyen kargolar

Kargo > 2 kg üstü kargolar için kullanılır.

İkisi arasında hiçbir fark yoktur. Sadece PTT kendi bünyesinde küçük ve büyük kargoları böyle adlandırır.

Sonrasında ebat ve ağırlık bilgilerini girince sistem fiyatı otomatik olarak gösteriyor…

Daha uygun fiyat çıkabilir mi ?

Kargoyu bulunduğunuz il sınırları içerisinde gönderiyorsanız minimum 2.5 lira indirim gerçekleşir. Kargonun fiyatına göre indirim katlanarak devam eder.

Şube teslim gönderilerde yani gönderiyi alıcının bulunduğu ilin PTT şubesine gönderirseniz ortalama 2-3 lira indirim sağlayabilirsiniz.

KAMPANYALAR

Kampanyaları takip ediniz ! Dönemsel kampanyalar oluyor;

Örn: Üniversitelilere özel, öğretmenlere özel vb gibi. Sürekli kampanyalar değişiyor. Bunları ptt.gov.tr den takip edebilirsiniz.

PTT KİTAP KAMPANYASI

Ancak yaklaşık 5 yıldır ptt kargo kitap kampanyası devam ediyor. Hikaye, roman tarzı kitaplarınızı 1 kg ya kadar 3 TL, 1 kg dan ağır olanları %50 indirimli gönderebiliyorsunuz.

Ancak gönderi sadece kitap olacak. İçerisinde başka bir şey bulunmaması gerekiyor.

Özel Ek Hizmetler Nedir Ne Değildir ?

Alma Haberli – > Bu bölümün kargoyla ilgisi yok.

Email -> Hiç kullanılmayan belki de çalışmayan gereksiz bir özellik

İl içi teslimat -> Aynı il sınırlarına giden gönderiler

Alıcının kendisine teslim -> Normalde kargolar gönderdiğiniz adreste evin veya iş yerinin içinde herhangi birisine teslim edilebilir. Ancak benim gönderimi illa yazdığım kişinin kendisi teslim alsın istiyorsanız alıcının kendisine teslim diyede belirtmeniz gerekiyor

PTT iş yerinde teslim -> Kargoyu herhangi bir PTT şubesine gönderebilirsiniz. Fiyat biraz daha uygun oluyor.

Ücreti alıcıdan tahsil -> Kargo gönderim ücretini alıcıdan tahsil edilmesini isteyebilirsiniz.

Kontrollü teslim -> Bu şekilde giden gönderilerde alıcı kargoyu açıp kontrol edebilir, gönderilen ürünü beğenmezse hiç teslim almaz. Böylece geldiği adrese geri döner. Bu şekil gönderileri ticaretle uğraşanlar tercih etmektedir.

Ödeme şartlı -> Daha bilindik ismiyle kapıda ödeme sistemi. Bu şekilde faturasız gönderim yapamazsınız ! Eğer evde kendi ürettiğiniz ürünleri satıyorsanız vergi dairesinden edinebileceğiniz “vergiden muaftır” belgesiyle “ödeme şartlı” olarak gönderebilirsiniz. Alıcıdan alınan ücret PTT posta çeki hesabınız varsa oraya yoksa isminize yatırılır. (Alacağınız para havale ücreti kesilerek yatırılır. Paranın miktarına göre masraf değişir. Ancak örneğin çek hesabına masraf 3 lirayken, hesabı olmayan için masraf 6 liradır.)

(Not: Ödeme şartlıda kargo ücretini gönderici öder. Ancak kargo ücretini ödeme şartı miktarına ekleyip gönderirseniz kargo ücretini karşı taraftan tahsil etmiş olursunuz.)

Sigortalı (Değerli ya da Değer konulmuş) -> Kargo kayıp ve zararlarda tazminatlar gönderim bedelinin bir kaç katı şeklinde sağlanmaktadır. Ancak örneğin içinde 5.000 lira değerinde altın bulunan küçük bir kutu göndereceksiniz. Gönderiniz kaybolsa alacağınız tazminat 50-100 lirayı geçmez. Ancak gönderinize değer tespiti yaptırıp gönderirseniz, tam değerini geri tazminat olarak alabilirsiniz. Ancak ürün gönderimi ise faturası olması gerekiyor. Ya da altın, çek gibi değer tespiti yapılabilen şeyler olması gerekiyor.

Related Posts

72 thoughts on “PTT Kargo Ücretleri (Çok ayrıntılı anlatım)

 1. Ben sipariş verdim Antalya’dan boluya gelmis ptt yerine bırakılmış kapida ödemeli onuda ben aldığım ürünün ücretini ödeyeceğim ayriyetten ptt ye de ücret ödeniyor mu ödeniyor sa ağırlığı 618 gr ne kadar ödemem gerekiyor

  1. Gönderici ile nasıl anlaştıysanız satıcı o şekilde ücretlendirme belirlemiştir. Örneğin ürün 50 TL ise ve + kargo ücreti demişseler, 50 TL nin üzerine kargo ücreti de eklenir sizden örneğin 65 TL tahsil edilir. Ancak satıcı kargo ücretsiz demişse size kargoyu 50 TL ödemeli olarak gönderir. Yani ücretlendirme işi satıcıların elinde olan birşeydir.

 2. Merhaba turkiyeden zebra perde aldim boyu 280 cm oldugu icin ptt calisanlari ptt den yurt disina bunj gonderemessin dedi. Ama ptt sitesinde fiyat hesaplama yazdjgimda gonderilmez diye birsey cikmadi. Ptt boyu kac cm kadar yurt disina koli yolluyor acaba.

  1. Nerden nereye ? Yurtiçi gönderileri mi yurtdışı mı ? Yurtiçiyse Ptt kargoda %50 kitap indirimi var ?

   Ağırlık ve ebatları söylerseniz hesaplarız.

    1. Aynı kitaptan 1 den fazla gönderimler kitap kampanyasından çıkartıldı. Veya farklı kişilere kitap gönderimleride yine kampanya dışı kaldı.

  1. Ptt kargoda mesafe köy bucak ücreti etkilemez. Ayrıca kitapta kampanya mevcut. 1 KG ye kadar 3 TL. 1 kg den sonrası %50 indirimlidir. Ağırlık ve ebat belirtmediğiniz için fiyat veremiyorum ancak %50 indirimle iyi bir fiyata gönderim sağlarsınız

  2. 5 tane soru bankası göndericem galiba 2 kilo olması gerekiyor istanbuldan izmire. Daha önce istanbul içi gönderim sağlanmıştı bana tam olarak ağırlık 2640 desi 1.92 ydi fiyat 8.13 gelmişti.Yani izmirden istanbula gelicek kargo parası ne kadar olur ayrıca alıcı ödemeli

   1. 9-10 TL civarında tutar. İller arası mesafe dikkate alınmaz. Yani İzmirden Iğdır a da, Manisa ya da aynı tutar. Sadece aynı il sınırları içerisinde teslimat biraz daha ucuz olur.

 3. merhaba
  temel britanica 10lu ansiklopedi getirticem, kurtuluşdan avcılara. bahsettiğinz kitap indirimi ansiklopediler içinde geçerlimidir acaba

  1. Bu konu şubelerde farklı yorumlanabiliyor. Bir kaç kez yönetmelik güncellendi. Ancak PTT de her gün bir şeyler değiştiği için takip etmek zor.
   İçeriğinde sadece kitap bulunan gönderiler ile varış yeri okul olan kitap, kırtasiye, giysi gönderileri kitap kampanyasından yararlanabilir.
   Kampanya yönetmeliği son şekliyle bu şekilde gayet net.
   Ansiklopedi kitap olduğuna göre kampanyadan yararlanabilir.
   Önceden sadece roman ve hikayeler kitap kampanyasından yararlanabiliyordu.
   Şimdi tüm kitap gönderileri ayrıca okullara yardım amaçlı giden okul malzemeleri veya kıyafetler indirimden yararlanabiliyor.
   Sadece ticari amaç taşıyan gönderiler indirimden faydalanamaz. Yani kitap satışı yapanlar indirimli gönderemez.

 4. 1000 km uzağa adrese teslim 30 kg kitap göndermek istersem tahmini nasıl bir fiyat çıkar

  1. Mesafe ücreti değiştirmez. Koli ölçüleri belirtmemişsiniz ? Tahmini olarak %50 kitap kampanyası ile 26 TL gibi bir rakam çıkar. 30 kg yi geçerse adrese gitmez sadece ptt şubede teslim olarak gönderebilirsiniz.

 5. Eni 30cm boyu 45 cm ağırlığı 2 kğ olam çiçek aranjman ptt karho ile ne kadar mal olur..küçükçekmece ümraniye arası

  1. biliyorsunuz ebatlar en, boy , yükseklik şeklinde 3 tanedir. siz 2 tanesini vermişsiniz. aranjman tam yuvarlaksa boyuda eni kadardır yani 30 cm dir.
   bu durumda 30x30x45 cm ve tam 2000 gr olarak hesapladığımızda 29,85 TL ücret çıkmaktadır. Ptt teslimli gönderirseniz 27 TL ye düşmektedir.

 6. merhaba, çıktı alınıp ciltlenmiş (spiral cilt) kitapları gönderdiğimizde kitap indiriminden yararlanabilir miyiz?

  1. Sanıyorum ders notlarından bahsediyorsunuz ? Önceki cevaplarımda belirtmiştim. Farklı yorumlayanlar var. Biraz memurun insiyatifinde bir durum.

 7. Ptt sayfasından hesaplattım ama ama ücret düşük çıktı,bana bir saat gelecek ,normal kutusuyla beraber,kapıda ödemeli.saatin değeri 1800 TL Kapıda ödeme+kargo ücreti ne kadar olur

  1. Ödeme şartlı gönderilerde kargo ücretleri satıcıdan peşin olarak tahsil edilir. Siz 1800 TL nin haricinde bir ücret ödemezsiniz. Ancak satıcılar genelde kargo ücretini çıkartmak için kapıda ödemeye ilave ediyorlar. Kargo ücreti ise maximum 12.19 TL dir. Özel anlaşması varsa bu rakam dahada düşecektir. Dolayısıyla ödeyeceğiniz max tutar 1812,19 TL olması gerekir.

 8. Merhaba
  15 adet roman kargolatmak istiyorum. Toplam ağırlığı 5000 gr. PTT kargo ile ne göndersem toplam ne kadar ücret öderim ve kampanyadan faydalanıyor muyum?
  Teşekkürler.

 9. Vanda yaşayan bir öğrenci arkadaşa yks kitaplari yollamak istiyorum 6 7 tane kadar acaba kitap kampanyasından yararlana bilir mıyım?tahmini ne kadar tutabilir

 10. Sehit cocuklari icin acilan yere kitap gondericem 8000 gr kapanyadan yararlanabilirmiyim

  1. Evet. Varış yeri okul olan tüm kitap ve kırtasiye gönderimleri kitap kampanyasına dahildir.

 11. Iyi gunler, Acaba alici oder gonderili kargolarda ailici kredi karti ile odeme sansina sahip midir ?

 12. nasil bir kitap kampanyasi bu avcum kadar bir kitap gonderdim bu gun 16700 para aldilar

  1. 1 kg yi aşmayan kitaplar 3.5 TL olarak ücretlendiriliyor. Eğer kitap kampanyasından yararlanmak istediğinizi belirtmemişseniz 16.25 TL ücret çıkar.

  1. 45-50 TL civarı tutacaktır. Ancak 30 kg üzeri adrese teslim gitmez. Sadece şube teslim gidecektir. Ayrıca 50 kglik kitap kolisi genelde dağılmaktadır. Bu yüzden 2-3 koli yapmanızda fayda var.

 13. Merhaba yaprak test şeklinde kargo göndereceğim (testler zımbalı şekilde) Bir de farklı bir kişiye 5-6 tane ince dergi göndereceğim set olarak. Bunlar kampanyadan sayılır mı? Bir de alıcı ödemeli olacak bir şey değişir mi?

  1. Merhabalar
   Resmiyette olan okuma alışkanlığına katkıda bulunmak için içeriği roman-hikaye olan ve ticari amaç taşımayan kitaplar kampanyadan yararlanabilir. Ancak uygulamada ise ders kitapları genellikle
   kabul edilebiliyor. Fakat sizinkisi ticari amaç taşıdığı için kitap kampanyasına girmesi söz konusu değil.
   Kampanya olsun ya da olmasın alıcı ödemeli olması bir şeyi değiştirmez.

 14. Elimdeki ilaçları aynı rahatsızlığı olan birebir tanımadığım ortak whatsapp da olan birine göndermeye söz verdim ama adres ptt şubesi vermiş ve karşı taraf ödemeli göndereceğim. Ne tür sıkıntılar olabilir. Teşekkürler

 15. kolay gelsin, baza – yatak , çamaşır makinesi, mini buzdolabı vs. bu tarz kargoları yollama şansım var mıdır? evden gelip alırlar mı ?

  1. Gönderebilirsiniz ancak 30 kg üzeri kargolar eve gönderilmez ancak karşı taraf şubeden teslim alabilir. Ve bu tür büyük ebatlı eşyalar için kargolar yerine ambarlar veya evden eve nakliyatçılar daha avantajlı olacaktır.

    1. merhabalar. virüs sebebiyle bu süreçte adresten alım kargolar durduruldu.
     normal süreçte geçerli olur ancak kargo başı adresten alım ücreti eklenir. yanılmıyorsam kargo başı 7 tl civarında.

 16. Merhabalar. Küçük bi ayakkabı kutusuna tahminen ebatı 40 20 dir. İçerisine 1 kilo kadar kıyafet. 500gr kadar gıda koyacağım acaba fiyatı ne olur

  1. Ölçüleri tam vermemişsiniz. en,boy,yükseklik olarak 3 ebat olması gerekir. 1500 kg ayakkabı kutusu ortalama olara 18-20 TL arasında bir rakam çıkar. Yalnız bozulabilecek ve/veya akabilecek gıdalar kabul edilmez bilginiz olsun.

 17. Merhaba yaklaşık 1400 gr kitap yolladım ptt aracılığıyla biri cilt diğerleri roman boydu pttde ki gorevli eğer kitap kampanyasından yararlarnmak istiyorsaniz sadece bir tanesini yollayacaksınız dedi ve normal kargo ücreti alırız dedi 18 tl verdim daha önce böyle birsey olmadı bazen 3 bazen 4 tane kitap yollamışlığım var. Birde kitapevlerinden kitap aldiğımızda 10 tl kargo ücret tek veriyoruz ve kargolarda kolili neden bu kadar uygun kargo ücreti ben 1.400 gr için 18 tl verdim

  1. yeni degisen kitap kampanyası mevzuatina göre ayni kitaptan ayni kiseye birden fazla kitap gönderimi ve/veya birden fazla kiseye kitap gonderimi ticari gonderim kategorisine girdiginden dolayi kitap kampanyasına dahil edilmemektedir.

   yani toparlarsak A kitabindan 2 adet ve üstü yararlanamaz. A kitabindan farklı kisilere gonderimde indirimden yararlanamaz.

   sadece bir kisiye tek seferde A B C seklinde yani farkli farkli kitapları indirimli gonderebilirsiniz.

   Burada ki mantık ticari olarak kitap kampanyasını kullananları ayirt etmek. Kitapevleri veya yazarlar yani bu isten ticari gelir elde edenler kitap kampanyasini kullaniyorlar. Bu yuzden boyle bir yasak geldi.

   diger sorunuza gelirsek kitap firmalarinin kargo anlasmasi oldugu icin daha ucuz fiyata gondermeleri normaldir.

  2. Değişen kitap kampanyasına göre 1 adetten fazla AYNI kitaptan gönderim kampanya dışı bırakılmıştır.
   Farklı kişilere kitap gönderimi de kampanya dışı bırakılmıştır. Kitap kampanyası suistimal edildiği için böyle bir karar alındı.
   Aslında kitap kampanyasının amacı öğrencilere destek olmaktı. Öğrenciler arkadaşlarına kitap göndersin okuma alışkanlığı artsın diye teşvik amaçlıydı. Ancak kitap satışı yapanlar, yayınevleri, kitapçılar, yazarlar kampanyayı suistimal etti. Hatta bir kitabın yazarı demişti ki kitabı ben yazdım ve satış yapmadım hediye gönderiyorum kişilere… Ancak sonuçta kitabının reklamını yapmak için hediye ediyorsun. Kısacası bu işten direkt ya da dolaylı şekilde gelir elde ediyorsan kampanyalı gönderemezsin.

 18. Merhaba. 20 koli kadar şahsi kitabım, üniversite okuma kitaplarım var. Ortalama 25 kilo tanesi. 500 kilo toplam. Kitap kampanyasından yararlanırken sorun yaşar mıyım? Kargo merkeze gitmem gerekiyormuş. Kontrol edeceklerdir elbet her birini, ama kayıp çalıntı vs sorunu olur mu? Çok kararsız kaldım, nakliye tutsam da çok pahalı.

  1. koliler hepsi aynı. 40 cm en, 43 cm boy, 30 cm yükseklik. Koliler 30 kg ı geçmeyecek şekilde ayarlandı

  2. Sadece kitap ve şahsi kitaplarınız olduğu kolayca anlaşılabilirse sorun yaşamazsınız. Ancak yinede kolileri taşımadan önce merkez ptt ye gidip bilgi alınız. Çünkü tüm sorumluluk kabul memurunda olduğundan dolayı değerlendirecek olanının kararı önemli. Kayıp çalıntı söz konusu olmaz. Olursa tazminat hakkınız olur zaten. Ancak 25 kg gibi ağır kolilerin çok sağlam olması gerekir. Ağır koliler açılmaya dağılmaya müsaittir. Koliler dağılırsa kitaplarınız ziyan olur. Kutunun zayıf olması sizin sorumluluğunuzda olduğu için herhangi bir tazminat alamazsınız.
   Nakliye yerine ambar şirketlerini ve otobüsle göndermeyide deneyebilirsiniz.

   1. çift oluklu kitap kolisi diye satın aldım. sanırım sağlamdır. otobüsü araştıracağım teşekkür ederim.

   2. çift oluklu kitap kolisi olarak satın aldım sanırım sağlamdır. otobüsü araştıracağım. teşekkür ederim

 19. koliler hepsi aynı. 40 cm en, 43 cm boy, 30 cm yükseklik. Koliler 30 kg ı geçmeyecek şekilde ayarlandı

 20. selam, ptt kargodan kargo ücretsiz kargom vardı ödeme tipinde N yazıyor n oluyor kargo ücreti ben ödemem değil mi? önceki gelen kargolarda mh yazıyorduda

  1. N – > NAKİT. yani kargo ücretini gönderen ödemiş demektir.
   UA -> ÜCRETİ ALICIDAN. Yani kargo ücretini alıcı ödeyecek demektir.
   MH -> MAHSUP. Dolap, gardrops, n11 vb ticaret siteleri aracılığıyla kargo ücreti ödenmiştir. Ayrıca kargo ücreti alınmaz.

 21. selam,
  tunusa arkadaşıma eski kağıt para koleksiyonumu göndereceğim.
  nasıl bir yol izlerim ve hasar görmemeleri için kitap arasında gönderebilirmiyim.
  ne kadar tutar.

  1. Kırılmayacak, bükülmeyecek sert mukavva arasınada koyabilirsiniz. Kargo olarak 150 civarı tutar. Ancak “Kayıtlı Küçük Paket” olarak gönderirseniz ağırlığa bağlı olarak 50-60 tl civarı tutar.

 22. Merhaba adapazarindan Kocaeli körfeze 160*230 halı göndersem kargo ücreti ne tutar 4 metre kare bir halı

  1. Mesafe ücreti değiştirmez. Halı katlanınca çıkacak ölçü ve ağırlık önemli. Ancak tahmini olarak 55-75 lira arasında tutacağını düşünüyorum.

 23. bir tyt fizik kitabını floryadan sancaktepeye yollamak istiyorum, ortalama ne kadar öderim, kitap indirimi ders kitapları için de geçerli mi?

  1. Bu konuda net belirleyici yönetmelik yoktu, yoruma açıktı ancak yeni değişen yönetmeliğe göre tüm kitaplar kitap indiriminden faydalanabilmektedir. Ücret ağırlığa göre değişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.