PTT Kargo hakkında Sıkça Sorulan Sorular

PTT kargo nedir ?

Bildiğiniz kargo hizmetidir. Özel kargo firmaları gibi çalışır.

APS ve Kargo arasındaki fark nedir ?

Herhangi bir farkı yoktur. Teslimat süreleri aynıdır. Aynı arabalarda gider. Aynı dağıtıcılar tarafından dağıtılır. PTT kargo hizmeti yokken önemli mektupları hızlı ulaşmasını isteyenler Acil Posta Servisi (APS) olarak gönderiyordu. Acil dediysekte 1-2 haftada değilde 2-3 günde teslimat sağlanıyordu 🙂 Şu an aslında aps nin sadece adı kaldı diyebiliriz. Kısacası APS ile kargo aynı şeydir.

Nerelerden kargo gönderebilirim ?

Hemen hemen tüm PTT şube ve merkezleri kargo kabulü sağlamaktadır. Otoyollardaki PTT acenteleri kargo kabulü yapmamaktadır.

Hangi saatlerde gönderebilirim ?

PTT çalışma saatlerinde yani 08.30 – 17.00 saatleri arasında gönderim yapabilirsiniz. Ancak burada şöyle bir istisnai durum söz konusu;

PTT merkezler ve şubeler olmak üzere ikiye ayrılır. Merkezler 17.00 a kadar kabul yapar ancak şubelere kargo toplama araçları daha erken geldiği için kargo kabul saati daha erken bitmektedir. Bu şubelerde kabul saati 15.00-16.00 saatleri arasında değişiklik gösterir. Kargo kabul saatine yetişemediyseniz “ihtirazlı” olarak yani kargonun bir sonraki gün yola çıkacağını kabul ederek gönderimini sağlayabilirsiniz.

Kargom ne kadar sürede ulaşır ?

Gideceği mesafeye ve hava-yol şartları yoğunluk durumu vs. bağlı olarak normal şartlarda 1-3 gün arası değişmektedir. Ortalama 600-700 km lik mesafelerde il merkezlerine 1 günde teslimat sağlanıyor diyebiliriz.

Ancak normal şartlarda tabiki. Yaşanabilecek aksilikler nedeniyle (araçların arızası, dağıtıcının yoğunluğu yetiştirememesi vs) kargo ertesi güne sarkabilir.

En azından çoğu ilin DTM (kargo dağıtım ve toplama merkezi) sine 1 günde ulaşır. Ancak DTM den adrese aynı gün teslimata yetişmeyebilir. Acil almanız gerekiyorsa gönderiniz DTM ye ulaşmışsa, mesai saatleri içerisinde DTM lerden kargonuzu teslim alabilirsiniz. Kargonun nerede olduğunu göndericiye verilen kağıtta yazan barkod numarasıyla “ptt.gov.tr” “gönderi takibi” nden görebilirsiniz.

NOT: Köy bucak dağıtımları haftanın belirli günlerde gerçekleştirilmektedir.

PTT KARGO ÜCRETLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.