Lura Temizlik Robotu İncelemesi

Pazarlamacılar tarafından evlere ziyaret şeklinde satılan bu aleti bir yakınım almış. Bizde sayesinde epey bir deneme fırsatı bulduk.

Lura markası Arnica ya ait. Servis hizmetinide haliyle Arnica sağlıyor.

Libelle Aqua Lotus WD-100 diye bir ürünle neredeyse bire bir aynı. Muhtemelen aynı fabrikadan farklı markalar olarak çıkıyorlar.

Öncelikle makine hiç beklemediğim kadar iyi bir parça kalitesine sahip bunu belirteyim.

Fiyat konusunu soracak olursanız, alan kişi taksitli 2000 küsürlü dedi ama 2100-2300 TL arası bir rakamdı diye hatırlıyorum.

Aklımda kalan özelliklerinden bahsedeyim;

 

lura-temizlik-robotu-incelemesi

Kullanım amaçları

 

1) Normal ev süpürmesi

Sulu sistemi sayesinde tozu dışarı vermeden süpürme imkanı sağlıyor. Fakat günlük temizlik için küçük makinelere göre azda olsa hantal gelebilir. (Alışmak lazım sanırım) Hantallığın sebebi ağırlıktan değil ama boyu yüksek. Küçük makineler fare gibi nereye çeksen hızlıca geliyor 🙂

2) Dövme diye adlandırılan süpürme şekli

En hoşuma giden özelliği buydu. Bence makinenin en işe yarar kısmıda bu. Malesef fotoğraf çekmeyi unutmuşum o yüzden tarif etmeye çalışayım. Normal süperme başlığına dönen fırça takılmış. (Yukarıdaki resimde gözüken aparat) Bu fırça dönerek halıyı derinlemesine temizliyormuş. Buna döverek süpürme diyorlar 🙂 Yeni halımızdan epey tüy topladı. Ancak daha çok shaggy (şegi) denilen tüylü halıların aralarına kaçanları temizlemek için çok ideal buldum. Yalnız bu aparatı kullanırken makinenin kablosuna dikkat edin ! Fırça kablonun üstüne denk geldi 2-3 saniye kadar, hemen kabloya yontmaya başlamıştı bile ! Dikkatli kullanmak lazım.

3) Toz çekme

Makinenin hortumunu çıkartınca havadaki tozları çekiyormuş. Bunu denemedim doğrusu. Makinenin sahibi sürekli bunu kullandığını ve iyi çektiğini söylüyor. Toza alerjisi olanlar için iyi bir özellik olabilir.

 

lura-temizlik-robotu-inceleme-yazisi

(Tozu bu şekilde çekiyor)

 

4) Halı yıkama

Aslında makineyi denememin asıl sebebi buydu. Halıları rahatlıkla yıkayabileceğimi düşündüm. Ancak gerçekten çok zahmetli. 2 halı zor yıkadım. Çok güç ve uğraş gerektiren bir iş. (Erkek olarak bana bile zor geldi 🙂 )

Halılar pek kirli olmadığından şöyle harika yıkıyor ya da kötü yıkıyor diyemem. Ancak suyu püskürtmesi bana göre zayıf. Yani önce ıslatayım biraz dursun akabinde çektiririm diye düşünürseniz bu konu biraz zorluyor. Çünkü püskürtme hortumu ayrılmıyor. Bu yüzden daha suyu püskürtürken suyun bir kısmını içine çekiyor bile. Zamanında annemin beko makinesi vardı. Onda hortum ayrılabiliyordu. Önce püskürtür ıslardı halıyı. Sonra çektirirdi.

Yani ıslamadan püskürtüp çektirme olarak düşünülmüş. Fakat bu işi kat kat zorlaştırıyor. Halının ıslanabilmesi için defalarca üstünden geçmek gerek. Zaten küçük bir su haznesi var. 5 dakikada bir su bitiyor ya da kirli haznesi doluyor.

Bu sebepten bende 5 litrelik su bidonuna halı şampuanını ve suyu doldurdum. Kapağına ince ince delikler açtım. Bu şekilde halıyı ısladım. Böyle yapınca baya pratik oldu 🙂

Diğer makinelerin çekişini bilmediğim için karşılaştırma yapamıyorum lakin çekişi fena değil.

Kanepeleri yıkaması kolay oldu. Güzelce yıkadı. Arabanın koltuklarınıda yıkadım. En çok bunda memnun oldum. Koltuklar siyah renkte ve yağmur suyu lekeleri vardı uzun zamandır. Makineyle bol köpüklü şekilde güzelce yıkadım. 200 liraya detaylı temizlik yapanlarda aynı şekil yıkıyor. Koltuklar tertemiz oldu.

 

Tavsiye eder misiniz diye sorarsanız ihtiyaç ve beklenti meselesi derim. Bence yukarıda yazdığım 4 maddeden kaçına ihtiyacınız varsa ona göre kendinizce muhasebesini yapın 🙂

Mesela halı yıkamak benim ihtiyacım değilmiş onu anladım 🙂

Kalın sağlıcakla…

Related Posts

10 thoughts on “Lura Temizlik Robotu İncelemesi

  1. Aura Clinmax İhlas Temizlik Robotunun taklitleri var ancak kendisi gibi işlev gösteren bir ürün yok daha. … .

  2. Yanlış yönlendirme yapıyprsunuz,Libelle Lotus tamamen faklı bir marka ve birbirine hiç benzemiyor.Sanırım Libelle Lotus görmeden böyle bir yorum yaptınız.Yoksa aradaki farkı bir çocuk bile anlar.

    1. Sayın dağlı tip olarak birbirlerini kopyası gibi işte. Bende buna vurgu yapmak istemiştim. Uyarınız üzerine iki ürünün teknik verilerine baktığımda Lura çok daha güçlüymüş Libelle ye göre.

  3. Hiç tavsiye etmiyorum ben aldım memnunum lakin dövme başlığı kısa sürede kıl toplayarak bilya kısmını doldurduğu için dövmez oldu servise götürdüğümde servis karşılamadı ücret talep edildi bu makine kıl çekmeyecekse ne çekecek çok saçma

    1. Yanlış anlamayın ama başlığı temizlemeden sürekli kullandıysanız topla topla nereye kadar. Tabiki tıkanır. Garantiye sokmazlar haliyle… Temizlemenize rağmen fabrikasyon olarak bir sıkıntıdan tıkınmışsa bence sikayetvar.com sitesinde firmalardan Arnica bölümünü seçip şikayette bulunun. Şikayetlerinde %48 i olumlu sonuçlanmış. Belki sonuca ulaşabilirsiniz.

    1. Sonuçta dönen bir fırça var. Kılların bir kısmıda fırçaya dolanıyor haliyle. İstistasız tüm kılları makineye çekebilecek bir teknoloji yok henüz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.