Gittigidiyor.com da Yapılan Sahtekarlıklar

Gittigidiyor sistemini merak edenler için bir yazı yazmayı planlıyorum. Bu yazımda ise gittigidiyor üzerinden yapılan dolandırıcılık yöntemlerinden bahsedeceğim.

Malum Gittigidiyor un sloganı %100 güvenli alışveriş ve sıfır risk sistemi. Ancak malesef %100 güvenli değil. Çünkü kontrol mekanizmaları yeterince iyi çalışmıyor.

Gittigidiyorun 10 yıllık üyesiyim. Son zamanlarda n11 in yaptığı ciddi kampanyalar sebebiyle gittigidiyora uzun zamandır uğramıyordum.

Ancak gördüğüm kadarıyla bir çok sahte üyelikler türemiş. Özellikle cep telefonu kategorisinde acayip işler dönüyor.

VARAN  1

Aynı gün üye olmuş bir üye, piyasanın altında fiyatlar vererek farklı marka modellerde 1 günde onlarca telefon sattı. Malesef bende gafil avlandım. Gittigidiyorun o güne özel %10 luk indirimini kaçırmamak için fazla düşünmeden yeni üye olmuş satıcıdan siparişi geçtim. Kargo parasını ödeyerek telefonu aldığımda ürünün ilan açıklamasıyla uzaktan yakından alakası olmadığını gördüm. Rengi farklıydı ve paralel ithalat ürünüydü. Satıcı hiç itiraz etmeden ürünü geri aldı. Olan kargo parasına ve harcadığım zamana oldu !

Sonra satıcıya benim gibi mağdur alıcılardan olumsuz yorumlar gelmeye başladı. 5 kişiden olumsuz yorum geliyorsa, aynı kişilerden 500 tane pozitif puanlama geliyordu. Böylece satıcının profili daima yüksek kalıyordu.

Belli ki satıcı kendi kendine alışveriş yapıyordu. Ancak mantıksız olan satıcının kendine kendine neden ucuz ürünler satmak varken cep telefonu gibi yüksek komisyon bedeli ödeyeceği ürünlerdi ? Acaba satıcının günahını mı alıyorum diye çok araştırdım. Ancak alışverişler kesinlikle satıcı tarafından yapılıyordu. Sonradan aklıma geldi ki satıcı ürünlerin önce siparişini veriyordu. Sonra siparişi iptal ediyordu. İptal olunan alışverişte alıcının yorum yapma hakkı var. Böylece satıcı kendini bedavadan oyluyordu !!!

Bunları gittigidiyorun farketmemesi imkansız. Satıcı 5-10 günde 200 ün üzerinde satış yapmıştı. Gerçek kullanıcılardan gelen olumsuz yorumları bastırmak için sürekli fake alışveriş yorumlarıyla 1 ayda 700 ün üzerinde satış gerçekleştirdi. Bunlardan 300 tanesi gerçekse 400 tanesi fake alışverişti. Gittigidiyor a 2 defa şikayet mesajı gönderdim. Muhtemelen benim gibi bir çok üye gönderdi. Ancak satıcı hakkında hiçbir işlem yapılmadı.

Satıcının taktiği şu; paralel ithalat telefonları distribütör, spot ya da kullanılmış/ teşhir elektronik ürünleri sıfır diye satışa çıkartıyor. Aslında ürünleri ederi fiyattan satıyor ancak açıklaması yanıltıcı olduğundan gittigidiyor indirimiylede beraber ucuza aldığınızı sanıyorsunuz. Ürün gelince ise tam bir hayal kırıklığı !

Çakallık ise aslında ürünü alıcı ödemeli göndermelerinde. İster istemez yahu kargo parasıda ödedim, gittigidiyor indiriminden yararlandım acaba geri göndermesem böyle kullansam mı diye düşünmeye başlıyorsunuz. Ya da direkt olarak iadeyle uğraşamam şimdi ! Zaten adam sahtekar almaz geri yollar sonra uğraş dur diye düşünüyorsunuz.

İşte satıcının kazancı bu kişilerden oluyor. 300 gerçek kullanıcıya ürün sattıysa 100 tanesi belki iade olmuştur. Bir kısmı ürünün paralel ithalat ya da spot elektronik olduğunu anlamamıştır bile.

Satıcı çok kısa bir sürede 200 tane ürün satabilmenin keyfini sürüyor.

Dahası artık o üyeliği bırakıp kendine yeni üyelikle yeni vurgunlar peşine düşüyor.

ALDIĞI YORUMLARDAN BAZILARI

gittigidiyor-dolandiricilik

SAHTE ALIŞVERİŞLERDEN BAZILARI

gittigidiyor-dolandiricilik-1

Aynı kişiler tarafından sadece bu satıcıya yapılmış yüzlerce pozitif yorumlar var. Ne tesadüfse artık !

 

VARAN 2

Yine cep telefonu kategorisinde o gün üye olmuş satıcı piyasa fiyatının 200-300 lira altına, faturalı, distribütör garantili vs diye ilanlar ekliyor. Bir günde onlarca satış yapıyor. Sipariş gönderme günü gelince satıcı siparişleri iptal ediyor.

Bu olayı tek kişi değil. Farklı günlerde devamlı yapıyorlar. Belki tek kişi hergün fake bir üyelikle de yapabilir.

Bunu neden yapabiliyor olabilirler ?

Önce diğer satıcıların satışlarını engellemek için kişi ya da kişilerin tuzağı olarak düşünmüştüm. Ancak bunlardan birine mesaj atınca daha farklı bir şeyde çıktı ortaya. Satıcı bana gittigidiyoru aradan çıkartırsak, yani havaleyle ödeme yaparsam %10 indirim yapacağını söylüyordu. Tabiki böyle bir şeyi etik bulmadığım gibi o gün üye olmuş satıcıya asla güvenmem. Parayı gönderdiğim zaman, gittigidiyorun garantörlüğüde olmayacak. Artık kişinin dolandırıcı olmaması için dua etmeye başlamak lazım 🙂

Satıcı üye olduğu aynı gün 20 tane iphone satışı gerçekleştirdi. Belki bunların dışında bir çok kişiyi de havaleye ikna etti.

Sonra ne mi oldu dersiniz ? Ertesi gün telefonların ilanlarını kaldırdı ve siparişleri iptal etti. Artık havaleyle ne kadar kişiye sattıysa sanırım paraları cukkalayıp tozolmuştur. 1 telefon 1300 tl. 10 kişiyi ikna ettiyse 13.000 tl. Saatler içerisinde bu parayı toplayıp kaçmış olabilir.

gittigidiyor-dolandiricilik-2

 

Bu yazımı yazdığım saatlerde yine bir dolandırıcı ucuza telefon ilanı vermiş. Şimdi kendisine bir zarf attım. Telefonda daha da indiriminiz olabilir mi dedim. Hemen zarfı yedi kendileri.

gittigidiyor-dolandiricisi

Satıcıyı yine rapor ettim. Gittigidiyor komisyonu konusunda çok hassas. Eminim raporu gördükleri an satıcıyı şutlayacaklardır 🙂

EDİT:

Evet tam tahmin ettiğim gibi an itibariyle satıcı şutlanmış 🙂

gittigidiyor-dolandiricilik-3

 

Gittigidiyor da Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmek Lazım ?

Related Posts

2 thoughts on “Gittigidiyor.com da Yapılan Sahtekarlıklar

  1. Şimdi facebook ta faaliyetteler büyük firma adını kullanarak çok ucuza teşhir ürünü sattığını söylüyor lar örneğin S8 edge 290.tl gibi.şaşırıp adres telefon verip şipariş verdiyseniz kapıda ödeme diyo siz karti çektirip kargoyu alacaksınız bir bakıyon uz içi alaka bşr şey gelen kargoyu açmadan ven şipariş vermedim diyerek iade edin yoksa içinden alaka bi şey gelebilir.

  2. Bana hemen bir şekilde ulaşılmasını istiyorum sahtekarlar bana sipariş verdim elsa kostumu karttan ödeme yaptım bir soru sormuştum bana dönüş yaptılar ve ne or…luğumu bıraktılar etmediği hakaret kalmadı ben elimdeki ses kayıtlarıyla savcılığa gidicem gitti gidiyor kapansın diye o adam cezasını alsın diye ne hakkım varsa kullanıcam elbisemde gelmedi yardım istiyorum yoksa ben kendin ne gerekiyorsa yapacam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.