Gittigidiyor da Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmek Lazım ?

gittigidiyorGittigidiyor.com Türkiyenin en büyük e-ticaret platformudur. Burada her isteyen kişi satış yapabilme hakkına sahiptir. İster kullanıcı olsun ister mağaza sahibi olsun herkes tarafından bir şeyler satma imkanı vardır.

Herkesin satış yapabildiği bir platformun ister istemez getirdiği risklerde yok değil. Her ne kadar gittigidiyor “%100 güvenli alışveriş” ve “sıfır risk” sloganlarını kullansa da risk sıfır değil.

Bir önceki yazımda nasıl dolandırıcılık yaptıklarından bahsetmiştim. Gittigidiyor.com da yapılan sahtekarlıklar

1) Satıcının itibar puanını inceleyin.

Profilini açın önce puanına bakın. Puanı yüksek bile olsa tek tek yorumları ve yorum verenleri incelemenizi öneririm. Önceki yazımda bazı sahtekar satıcıların fake hesaplarla sahte satışlardan puanlama yapıp profillerini yüksek tuttuklarından bahsetmiştim.

gittigidiyor-dikkat-edilmesi-gerekenler

gittigidiyor-dikkat-edilmesi-gerekenler2

 

2) Ürün açıklamalarını dikkatlice okuyun

Öncelikle alışveriş yapmadan önce aradığınız ürünün açıklamalarını iyice okuyun. Şeytan ayrıntıda gizli misali çeşitli laf cambazlıklarıyla ikinci el ürünü sıfır gibi satanlar,  iade – teşhir – spot vb ürünleri kapalı kutu diye satanlar göreceksiniz.

Ayrıca örneğin bir ikinci el cep telefonu alıyorsanız tüm kablo ve aparatlarının tam olup olmadığınıda incelemenizi öneririm. Mesela benim aldığım iphone cihazının şarj kablosu yoktu. Bende hata ki sorma gereği duymamıştım şarj kablosuz olmaz diye. Satıcıyı aradığımda gayet pişkinlikle ne var canım çakmasını alırsın 10-15 lira bir şey demişti !

gittigidiyor-dikkat-edilmesi-gerekenler3

3) Ücretsiz kargo ile gönderen satıcılar tercih nedeniniz olsun

Özellikle 250 TL ve üzeri yüksek rakamlı alışverişlerde, uygun fiyat haricinde ücretsiz kargo olup olmadığına dikkat edin ! Satıcı ürününden emin ise gönül rahatlığıyla ücretsiz kargoyla gönderebilir. Ürün iade olduğu zaman hem gönderirken hemde geri alırken kargo parası kendisine yansıdığı için geri gelecek ürünleri göndermeyi göze alma ihtimali daha düşüktür.

gittigidiyor-dikkat-edilmesi-gerekenler4

 

4) Satıcıyla iletişime geçin

Satıcı 1. ve 2. şıkkı başarıyla geçtiyse bile tamam diyerek hemen siparişi geçmeyin. Mutlaka satıcıya mesaj atın. Sorular sorun. İlk önce mesajınıza cevap verip vermediğini anlayacağız. Cevap vermiyorsa uzak durun zaten ! Sonra ne kadar sürede cevapladığı önemli. Mesajları çok geç cevaplıyorsa müşterilere pek değer vermiyor demektir. Ayrıca ürün teslimatını da geç yapabilme ihtimali yüksektir. 

Üslubuna, konuşma tarzına dikkat edin. Senli benli konuşan;

Senli benli konuşuyorsa, kızma tarzında veya tersleyerek cevaplıyorsa satıcı tehlikeli gruptadır. Müşteri memnuniyetine değer vermez. Dolayısıyla ürünle alakalı bir sorun yaşadığınızda sıkıntı çıkma ihtimali yüksektir.

Sorduğunuz sorulara yuvarlak cevaplar veren, sorduğunuz soruların bazılarına cevap vermekten kaçınan;

Kimi satıcı ürünün kusurlarını örtmek için düzgün açıklama yapmaz. Bu yüzden sorduğunuz soruların bazılarını gözünden kaçtığından cevaplamamış gibi davranır. Siz öyle sanırsınız ancak bilerek cevapmamıştır. Bu yüzden sorduğunuz soruları 1) 2) diye numaralandırarak sorun. Yine atladığı soru olursa soruyu tekrar sormaktan çekinmeyin. Eğer satıcı dürüstse ve malına güveniyorsa o soruyu cevaplayacaktır zaten.

5) Bilinçli alıcı olduğunuzu gösterin

Özellikle ikinci el ve elektronik ürünlerde çok sıkıntı yaşanmaktadır. Satıcıya sipariş vermeyi düşündüğünüzü ancak ürünün belirtildiği gibi olmaması halinde ürünün derhal iade edeceğinizi, bu yüzden hiç uğraşmamak adına üründe problem varsa hiç sipariş etmeyebileceğinizi belirtin. Bu etkili bir yöntemdir. Satıcıdan cevap alamazsanız hiç yanaşmayın bile. Satıcı ürününün arkasındaysa zaten size güvence verecektir.

Sahtekar satıcılar kusurlu, bozuk veya ilan açıklamasında anlattığı gibi olmayan ürünlerini tabiri caizse kakalamaya çalışırlar. Bu yüzden daha çok elektronik ürünlerde çok sıkıntı yaşanmaktadır. Satıcı kusuru bilerek gönderdiyse o ürünü geri almamak için tezgah kurmuş demektir. Bu durumda işiniz biraz zor demektir. %100 güvenli alışveriş ve sıfır risk değil mi ? dediğinizi duydum 🙂

İşte risk burada başlıyor. Aslında burada iş büyük oranla satıcının insafına kalmış oluyor. Çünkü satıcı ürünü sağlam gönderdiğini kanıtlamıyor, siz ürünü sorunlu aldığınızı kanıtlamak durumundasınız. Bunu kanıtlamak zordur. Ürünü kargocunun yanında açıp kontrol edip, sıkıntı varsa tutanak tutturmanız gerekiyor. Kargocuların ürünü teslim eder etmez beklemek istemeden gittiğini bildiğimiz için zorluk bu kısımda. Satıcılarda bunu iyi bildiği için tutanak olmadan geri almayacağını bildirecektir.

Ancak satıcının itibarı yüksekse muhtemelen ürünü sağlam göndermiştir. Kargoda taşınırken sıkıntı olmuş olabilir. Bu yüzden en azından paketi dışından kontrol ederek kutusunda ezilme, yırtık var mı diye kontrol edin. Kargoda hasar görmediyse zaten güvenilir satıcı ürünle alakalı problemleri üstlenip çözecektir. İşte satıcının itibarının yüksek olması en çok bu tür problemleri çözmede çok önemli. Ama satıcı güvenilir bile olsa sizinde dürüst bir alıcı olduğunuza ikna etmeniz gerekebilir. Ürünü teslim alır almaz sıkıntıyı satıcıya bildirirseniz satıcı size inanacaktır. Ancak ürünü teslim alıp 2-3 gün sonra sıkıntıyı iletirseniz satıcının size güvenmesi zor olabilir.

6) Faturalı malzeme alın

Eğer sıfır ürün alıyorsanız mutlaka faturalı olup olmadığına dikkat edin. İlan açıklamasında fatura belirtilmediyse satıcıya mesaj atarak mutlaka faturalı olup olmadığını sorun. Zaten garantisi için faturasına ihtiyacınız olacak. Ayrıca fatura kesmeyen satıcı güvenilir değildir. Bu işi ciddiyetiyle yapanlar mutlaka sattığı her ürünün faturasını keserler. Ayrıca maliye zaman zaman özellikle e-ticaret gönderilerinin kargolarına denetim uygularlar. Faturasız ürünlere ceza kesilir. Unutmayın faturasız ürün satmak ve faturasız ürün almak suçtur. Kimi satıcılar ürünün kaçak geldiğini bu yüzden faturasız olduğunu iddaa edecektir. Bu tür ürünler genelde çakma çıkıyor. Dikkatli olun !

 

Bunlar 10 yıllık gittigidiyor üyeliğimle edinmiş olduğum tecrübelerdir. Bunların bir çoğunu yaşadım, gördüm. Gittigidiyor , n11.com güvenilir platformlardır. Ancak risk her zaman vardır. Bu riskleri minumuma indirmek için nasıl davranılması gerektiğini açıkladım.

Özet olarak; Her şey satıcıda başlar, satıcıda biter. Bütün bu yazı satıcının güvenilirliği test etme üzerinedir. Satıcı 1000 satıştan %100 olumlu oy alıyorsa gözünüz kapalı alışveriş yapın dolandırılmazsınız. (Yinede gözünüzün açık olmasında fayda var 🙂 )

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.