Eskişehir de Ne Nerede Yenir ? – Ayrıntılı Anlatım

Eskişehir in iki meşhur yemeği var. İkiside Tatar yemeğidir. Çibörek  ve Balaban kebabı.

Dipnot : Çiğ değil doğrusu “çi” dir. Tatarcadan gelir.

Bu iki yemeği yapan çok yer var ancak özellikle çiböreği genelde kötü yapıyorlar. Size tavsiye edeceğim yerler bu işi hakkıyla yapıyor.

Çİ BÖREKÇİ

 

Eskişehir de tartışmasız en güzel çiböreği burada yedim. Çiböreği yapılışı sebebiyle yağa batırarak kızartırlar.  Daha önce yediğim yerlerde vicik vicik yağ damlıyordu ! Bu mekanda defalarca yedim hiç yağlı olmuyor. Gerçekten 10 numara iş çıkartıyorlar. Yalnız en büyük farkları özel sosları. Fakat istemeniz gerekli. 1 tane biberli sos var. 1 tanede sarımsaklı bir sos var. İkisini karıştırıp çiböreğinize sürdüğünüzde gerçekten çok güzel bir sonuç çıkıyor ortaya 🙂 Fakat kıymalı öneririm. Peynirli hiç sevmedim. Ailecek gidilebilir. Otoparkı yoktur. Ancak etrafta özel otoparklar ve avm otoparkı bulabilirsiniz.

Fiyat : Adet fiyatı 1 TL idi (2012)

Adres: Eskibağlar mah. Üniversite cd. No 16/B  Tepebaşı/Eskişehir   (Espark avm nin karşı çaprazında kalıyor)

 

eskisehir-ciborekci-1 eskisehir-ciborekci-2 eskisehir-ciborekci-3

 

ABDÜSSELAM BALABAN KEBAP

 

Balaban kebabını tek cümleyle tarif etmek gerekirse köfte iskender olarak tarif edebilirim. Yapı itibariyle iskendere benzesede iskender kadar basit değildir.İskender gibi küçük doğranmış pidelerin üstüne, özel yaptıkları köfte ve isteğe göre + şiş kebap koyuyorlar. İskenderin sosuna benzeyen bir sos ve kemik suyu dökülüyor. Ortaya enfes bir lezzet çıkıyor. Bu lezzeti en meşhur ve en güzel olarak burada tadabilirsiniz. Not: Tavsiyem karışık istemeniz yani hem köfte + üstünde 1 tane ufak bir şiş kebap geliyor.

Eski bir pasajın içinde küçük bir mekan. Bu yüzden biraz esnaf lokantası gibi duruyor ancak genelde hep aileler oluyor ailecek gönül rahatlıyla gidebilirsiniz. Karşısında ücretli yeraltı otopark mevcut.

 

Fiyat : Yoğurtlu karışık 13 TL (2013)

Adres: Arifiye Mahallesi Belediye Sokak No:11/7  Eskişehir  (Büyükşehir belediyesinin tam arkasındaki sokakta pasajın içinde bulunuyor)

Pazar günleri kapalı, saat 21:00 e kadar açıktı. Telefonda bilgi almanızı öneririm.

+90 222 231 1444

http://balabankebap.com.tr/

 

eskisehir-abdusselam-balaban-1 eskisehir-abdusselam-balaban-2 eskisehir-abdusselam-balaban-3

 

URFA KEBAP

 

Bana göre Eskişehirin en iyi kebapçısı. 3 katlı bir mekan. Sadece sizi mezelerle doyurabilir. Yemek öncesi çiğ köfte, ali nazik ikramı gelir. Yemekten sonra 2 kişiden kalabalıksanız bakır demlikte çayınız gelir. Çaydan sonra o güne has meyve çeşitleri getirirler. Bunları gördükten sonra hesabı düşünmeye başlarsınız ancak fiyatları gayet makul. Benim favorim adana ve domates kebabı. Eminim diğer kebap çeşitleride güzeldir ancak deneme fırsatım olmadı henüz. Bu arada her kebapçı lavaş vermez çünkü lavaş ustası lazım. Burası her kebapta güzel bir lavaş yapıp getiriyor sıcak sıcak. Ayrıca köpüklü ayranıda bakır tasta kepçeyle içiyorsunuz 🙂

Bu arada yoğunluktan ikramlardan es geçtikleri olabilir hatırlatmanızda fayda var 🙂

Ailecek gidilebilir. Merkezi caddede olduğundan otoparkı yok ancak anahtarı görevliye verirseniz hallediyorlar.

Fiyat : Kebap çeşitleri 13 TL den başlıyordu (2013)

Adres: Yunus Emre caddesi No: 99  Eskişehir  (Eski otogar karşısı)

+90 222 233 5171

http://urfakebapsalonu.com/

eskisehir-urfa-kebap-1 eskisehir-urfa-kebap-2 eskisehir-urfa-kebap-3

eskisehir-urfa-kebap-4 eskisehir-urfa-kebap-5 eskisehir-urfa-kebap-6

 

 

DÜNYA KÖFTE

 

Burayı çok duyuyordum fakat 2-3 kez gitme şansım oldu. Köftesinin ayrı bir lezzeti var. Köfte öncesinde verilen aperatif mezelerde güzel. Köftenin yanında kızarmış Trabzon ekmeğide güzel gidiyor 🙂 Köftenin tahtada sunulmasıda göze hoş geliyor. Burası hem kasap hem köfteci aslında. Dilerseniz et de satın alabiliyorsunuz.

Et çeşitleri yapılıyor ancak onları deneme fırsatı bulamadım malesef. Ancak köftesi gayet güzel. Ailecek gidilebilir. Merkezi cadde üzerinde olduğundan otoparkı mevcut değil. Etrafta özel otopark bulunabilir.

Fiyat: Yanlış hatırlamıyorsam 10 TL idi (2013)

Adres: Yenibağlar Mh. Üniversite Cd. No:84/A Eskişehir

0 222 322 44 00

eskisehir-dunya-kofte-1 eskisehir-dunya-kofte-3 eskisehir-dunya-kofte-2

 

 

 

Not: Fiyatlar hatırda kaldığı kadarıyladır. Yanlışlıklar olabilir. Ayrıca yıl içerisinde fiyatlar değişmişte olabilir. Gurme değilim sadece iyi bir yiyiciyim 🙂 Damak zevkleriniz tavsiyelerime uymayabilir ya da mekanın kötü bir zamanına denk gelmişte olabilirsiniz. Sadece tattığım yemekleri tavsiyede bulunduğumu hatırlatırım.
Resimlerin çoğunluğu internetten elde edilmiştir. Tarafıma ait değillerdir.

 

Yorumlarınızı bekliyorum

Kalın sağlıcakla…

 

Related Posts

2 thoughts on “Eskişehir de Ne Nerede Yenir ? – Ayrıntılı Anlatım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.